אלמנטור

למרות שוורדפרס היא מערכת ניהול התוכן המובילה כיום ברשת ומותגים רבים כגון דיסני ומרצדס עושים בה שימוש, אחת המגרעות המשמעותיות שלה נעוצה דווקא בכך שהיא תוכננה במקור בתור מערכת לניהול בלוגים כשהחלק הארי מוקדש לכתיבת פוסטים.

במהלך הזמן עריכת עמודי אינפורמציה רגילים הפכה להיות פשוטה יותר, אבל כאשר מתקינים את וורדפרס בלי תוספים ובלי תבניות ספציפיות, עדיין קשה מאוד לעצב עמודים מורכבים כמו כאלו שכוללים הרבה תמונות או מבנים טבלאיים. העורך הרגיל אמנם מזכיר מאוד את זה של וורד, אבל הוא גם מאוד מוגבל.

המגרעה הזו של וורדפרס יצרה שוק עצמאי של בוני תבניות ומתכנתים שמתמחים בהרחבה והתאמה אישית של וורדפרס. אבל גם לאחר שהתוצאה הושלמה, לעורך של האתר או הבעלים שלו עשוי להיות קשה מאוד ליצור עמודים מעוצבים.

הסיבה היא שרוב הפתרונות מתבססים על תגים שמציינים את מיקום האלמנטים השונים בדף. תגים אלו נכתבים ישירות בתוך העורך הויזואלי או עורך הטקסט ולכן השילוב שלהם אינו טבעי למי שמעולם לא התעסק עם קוד המקור של אתרים ברשת (קוד ה – HTML).

בסופו של דבר, אם רוצים לבנות אתרים מורכבים עם וורדפרס, צריך להשקיע לעיתים כמות משאבים נכבדת וכסף על מנת להקים את האתר בדיוק כפי שרצינו, אבל גם אז אנחנו לא מבטיחים לעצמנו שהוא יהיה קל לניהול…

הכירו את הבילדרס

למרבה המזל, למרות שהתקנה פשוטה של וורדפרס לא נותנת פתרון לבעיה הזו, בתקופה האחרונה חלה התקדמות רבה כאשר מפתחים החלו להשתעשע ברעיון של Page Builders. ה – Page Builders מרחיבים את אפשרויות העורך של וורדפרס ומאפשרים ליצור מבנים מורכבים באמצעות שורה של אלמנטים באופן דומה לזה שמציעים שירותים כמו Wix, רק עם כל החופש של וורדפרס!

האמת היא שקיימים לא מעט בילדרים, אבל כאשר בוחרים באיזה אחד להשתמש, אחד הפקטורים הכי חשובים הוא התמיכה בעברית, לא בהכרח ברמת הממשק, אלא יותר ברמת העיצוב : בילדר שלא תומך טוב ביישור מימין לשמאל (RTL) יגרום לתצוגה מעוותת או יכריח אותנו לעשות שימוש בכל מיני דרכים עקלקלות כדי להשיג את מה שאנחנו רוצים.

לכן, אחד הבילדרים הכי מומלצים למי שבונה אתרי וורדפרס בעברית הוא Elementor, מדובר בפיתוח ישראלי של כמה חבר'ה מ – Pojo Me שמציעה מספר גדול של אפשרות להתאמה אישית עם אלמנטים רבים.

אלמנטור מגיע בשתי גרסאות שונות : גרסה בסיסית וגרסת פרו. גרסת הבסיס מיועדת למי שרוצה לשדרג את העמודים או הפוסטים באתר שלו, ואילו גרסת הפרו מהווה פתרון כולל ועליה ארחיב בהמשך… שתי הגרסאות מתעדכנות באופן תדיר ושווה להתעדכן בבלוג הרשמי של אלמנטור על מנת להתעדכן בפיצ'רים האחרונים ומדריכים כיצד לשלב את אלמנטור עם פלטפורמות פופולאריות.

איך עורכים באמצעות אלמנטור?

לאחר שמתקינים את אלמנטור ממש כמו כל תוסף אחר, מתווספת האפשרות לערוך באמצעות העורך של אלמנטור בנוסף לעורך הרגיל. ברגע שניגשים לעורך, המסך מתחלק לשניים : בצד אחד רשימת האלמנטים של אלמנטור ובצד שני הפוסט או העמוד כפי שהוא יוצג בדפדפן (אפשר לקבוע את החלוקה ידנית)

העמוד בצד שמאל מחולק לאזורים שונים אותם תוכלו לראות אם תזיזו מעליהם את העכבר. כל אזור ניתן להזזה, שכפול או עריכה. כשעוברים למצב עריכה, אפשר למקם באזור את האלמנטים השונים אותם תוכלו לראות בצד ימין (יש עוד אלמנטים רבים שאותם לא רואים בצילום מסך).

באופן זה, קל מאוד לערוך חלקים קיימים בעמוד, בעיקר אם אתם רוצים לחלק אותם לעמודות שונות. אמנם אין מגבלה על כמות האלמנטים שאפשר למקם בכל אזור, אבל עדיף לא ליצור אזורים גדולים מדי על מנת שיהיה קל יותר לערוך את העמוד אם רוצים לבצע שינויים (לדוגמה, בעמוד שאתם קוראים כרגע, כל אלמנט כולל רק כותרת, אזורי טקסט ובאזור הנוכחי גם תמונה…)

אלמנט ספציפי ושימושי במיוחד הוא הוספת מרווח מכיוון שהוא מאפשר לכם לקבוע את המרווח המדויק בין אלמנטים שונים.

אופציה נוספת ולא פחות אפקטיבית היא לערוך את הפונטים השונים באופן גלובאלי, כך שלא תצטרכו לשנות את הגודל של כל כותרת או את צבע הפונט בכל פוסט או עמוד מחדש.

תאימות עם עמודים קיימים

למרות שהעורך של אלמנטור בעצם מתווסף לעורך הטקסט הקיים, הוא לא מחליף אותו ולכן לא משפיע על העמודים הקיימים שנשארים עם העיצוב המקורי שלהם. אם תרצו להמיר עמוד רגיל לאלמנטור, תצטרכו להעתיק את הטקסט מקובץ המקור או הפוסט המקורי (על ידי פתיחה שלו בעמוד נפרד ) ולהתאים אותו לאלמנטור באמצעות פעולות ידניות של העתק הדבק לאזורים המתאימים.

בדרך כלל תרצו לעשות זאת רק לעמודים הסטטיים ולא לכל הפוסטים באתר מכיוון שהם הדבר היחיד שנשאר קבוע (הדבר נכון בעיקר לאתרי תדמית שבנויים על וורדפרס).

למרות זאת, אני חייב לסייג שהדבר נכון לרגע כתיבת שורות אלו, ובהחלט ייתכן שבעתיד תהיה אופציה כזו.

גרסת הפרו

אם אתם רוצים להשתמש באלמנטור בצורה מתקדמת, יש אופציה לעבור לאלמנטור פרו. אלמנטור פרו מאפשרת לכם לשמור אזורים שלמים בתור Widgets ולהשתמש בהם בכל מקום באתר, כך שאתם לא מוגבלים רק לעריכת דפים ופוסטים ויכולים לשנות את התבנית של האתר בקלות, אבל עם כל היתרונות של אלמנטור.

אלמנטור פרו מגיע גם עם תבניות פרו, Widgets  נוספים, יוצר מצגות מובנה, אפשרות לעריכה ישירה של ה – CSS  וחיבור עם פלטפורמות המכירה של WooCommerce .

באופן די מפתיע, המחיר עבור גרסת הפרו הוא נמוך למדי ועולה כ – 50$ דולר לאתר בודד. במחיר הזה אתם יכולים להשתמש בו לזמן בלתי מוגבל, אבל תצטרכו לשלם לשנה נוספת כל פעם שתרצו להמשיך לקבל תמיכה טכנית ועדכונים שונים.

 

לסיכום, אם אתם מעלים הרבה תכנים לאתר שלכם בעצמכם או אפילו שוכרים מישהו שיעשה זאת בשבילכם, שווה לכם לנסות לפחות את הגרסה החינמית של אלמנטור מכיוון שהיא תעניק לאתר מראה מקצועי יותר בלי שתצטרכו להשתמש בעשרות תוספים שונים מכל הספרייה הענקית של וורדפרס.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן