כתיבת מאמרים בלי כסף – יש דבר כזה?

כפי שכתבתי במספר פוסטים קודמים וגם מספר מאמרים שפירסמתי באתרים אחרים, כתיבת מאמרים לאינטרנט הפכה להיות עד כדי כך נפוצה שאנשים מסוימים מוכנים להציע הצעות שונות ומשונות על מנת לקבל מאמר לאתרם בחינם. לפעמיים מי שזקוק למאמר מרגיש הרבה יותר טוב אם הוא הצליח "להשיג" מאמר בחינם במקום לקנות אותו בכסף.

אין צורך להסביר שמבחינתו של כותב התכנים, מדובר בתחום שבאופן כללי כדאי מאוד להימנע ממנו, למעט מקרים מאוד מסוימים בהם לקוח מסוים מתגלה כ -"טראבל מייקר" כבר בשלב הראשון ורק הטרחה שכרוכה בגביית התשלום לא שווה את הזמן. (מסיבה זו, רצוי תמיד לשלוח חוזים ללקוחות גם כאשר הם מבקשים מספר קטן מאוד של מאמרים). זכור לי מקרה בו התבקשתי לכתוב מאמר לחברה מקצועית דרך איש קשר, והדבר הסתיים בצעקות בטלפון מהמנכ"ל שניסה להכתיב לי מילה במילה מה לכתוב… כמובן שלא היה לי שום רצון להמשיך לעבוד איתו או עם החברה שלו.

עם זאת, יש מקרים שבהם לשני הצדדים יש מה להרוויח מהעניין. לדוגמה, חברה גדולה לשיווק באינטרנט בעלת רשימת תפוצה גדולה, מעניינת לפרסם מאמר מקצועי בתור "פוסט אורח". במקרה זה, גם אם הכותב משקיע בכתיבת המאמרים חמש או שש שעות (ויש כאלו מאמרים), החשיפה שהוא מקבל בעקבות המאמר, יכולה להיות שווה בעבורו חודש שלם של פרסום ב – Adwords שעלותו במקרה הטוב מגיעה לכמה מאות שקלים (ובמקרים אחרים לכמה אלפים).

סוג אחר של כתיבה בחינם היא תמורת קישורים. מדובר בפרקטיקה שמקדמי אתרים רבים אימצו אותה לאחר שהחלפה "רגילה" של קישורים מהפוטר או מעמודים פנימיים קיימים לא הוכיחה את עצמה כאפקטיבית, במיוחד לאחר עדכון פינגווין.  מהניסיון שלי, מדובר בשיטה טובה לקידום עצמי של אתרים מסוימים, אך גם במקרה זה יש להיזהר מאנשים שמתחילים לבקש עוד ועוד "מתנות" גם לאחר שהמאמר כבר מוכן. במקרים אלו, פשוט חייבים למתוח קו אדום.

סוג אחרון של כתיבה שהיא (כמעט) בחינם מתבצעת באמצעות שירותים כגון Fiverr. אין שום דבר אישי נגד השרות, אך חשוב לשים לב שיש התאמה מינימלית בין המחיר אותו מוכנים לשלם ובין רמת המאמר לה מצפים. לדוגמה, לא הייתי חושב שכותב מאמרים ששפת האם שלו לא אנגלית, יכול לכתוב מאמר ערוך היטב של 500 מילים תמורת 5$ בלבד. באתרים כמו פייבר, הדבר חשוב לא רק למאמרים שלמים, אלא גם לחוות דעת או טוקבקים לצרכי שיווק שפופולריים מאוד באתרים מהסוג הנ"ל. העובדה שאנשים נוטים לעתים להביע פרגון יתר לגיגים מסוימים, גורמת לכך שצריך לבדוק טוב טוב לפני ששוכרים שרות מסוים. נכון ש – 5 או אפילו 10 דולרים הם לא סכום גבוה במיוחד, אבל הזמן שלוקח לקבל את השרות ועוגמת הנפש שעלולה לבוא בעקבות גיג לא מוצלח, בהחלט לא משפרים את  ההרגשה. בכלל, אם יש לכם אפשרות לגייס חוות דעת או ביקורות מלקוחות אמתיים, זה כמובן עדיף.

לסיכום – כתיבת מאמרים או תכנים בחינם היא לא תחליף לכתיבת מאמרים מקצועית. אפשר להשתמש בה בסיטואציות מסוימות, אך לא כפרקטיקת עבודה קבועה.

 

2 Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן