פתקים בפייסבוק

כל מי שהתחיל להשתמש בפייסבוק בוודאי זוכר שבימים הראשונים היה קשה לו למצוא את הידיים והרגליים בסבך כל האפשרויות והאפליקציות של הרשת החברתית הגדולה בעולם (ובדיעבד, כנראה גם אחת מהיותר מורכבות).

אתמול שמעתי הרצאה של ניצת אבא והופתעתי לשמוע שבפייסבוק אפשר לכתוב פתקים (באנגלית, Notes). אם לא שמעתם מעולם על האפשרות הזו, אתם בחברה טובה : לעומת שורות סטטוס, תיוגים וכמובן תמונות, פייסבוק לא ממש מנסה לקדם או לפרסם בצורה חזקה מדי את האופציה לכתוב פתקים. פתקים הם בעצם רשומות טקסט ארוכות יותר שמזכירות קצת פוסטים, אבל הם מעט מוגבלים יותר.

אז קודם כל, איך בכלל מגיעים לאפשרות הזו של הוספת פתקים? בעיצוב הישן של דף הפרופיל הייתה אופציה כזו כשהיו לוחצים על + מתחת לשם. עכשיו  אני בעצמי לא ממש מוצא אותה, אבל בדיוק בשביל זה יש דף מיוחד שמראה לכם את הפתקים שלכם ושל החברים שלכם. אם יש לכם קבוצה או דף מעריצים, שם זה קצת יותר קל : לוחצים על הטאב הריק בצורת >> ושם יש אופציה של פתקים. הפתק הזה יהיה מקושר כמובן לדף ולא לפרופיל האישי שלכם.

פתקים לעומת פוסטים

כאשר תיכנסו בפעם הראשונה למסך כתיבת הפתקים, בוודאי תשימו לב שאין לכם ממש הרבה אפשרויות חוץ מעיצוב בסיסי כגון הדגשה או יצירת בולטים. למטה אתם יכולים להוסיף תמונה וזו פחות או יותר האפשרות הכי מתקדמת.

מצד שני, זה אומר שלא ממש צריך להכיר מערכות ניהול תוכן (CMS) על מנת להשתמש ביישום הזה, וכנראה שכאן נעוץ היתרון המרכזי שלו, בפשטות. מעבר לכך שאם יש לכם משהו ארוך לרשום, הוא נראה הרבה יותר טוב מאשר בתוך סטטוס.

מבחינת SEO

כאן החדשות הרעות, מבדיקה שערכתי, מנועי החיפוש (או לפחות גוגל) קוראים את הפתקים רק במקרים מסוימים, כנראה שכאשר מקשרים אליהם מדף של עסק או קבוצה ולא מפרסמים רק לחברים (ידוע כי למידע המועבר בין משתמשים בצורה שאינה פומבית אין למנועי החיפוש בדרך כלל גישה).

לסיכום

אני אמנם מכיר את כל נושא הפתקים רק יום וחצי, אבל  נראה לי שזו אפשרות מעולה למי שרוצה להעביר מסרים בצורה מעט יותר מורכבת ויש לו שכבה גדולה של חברים בפייסבוק. עבור מי שחי את הבלוגספירה ומשתמש בשלל כלים חברתיים נוספים, מדובר באופציה פשטנית מדי עם אפשרויות שיתוף מוגבלות ושקיפות חלקית בלבד למנועי חיפוש.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן